Category: Մաթեմատիկա
Մաթեմատիկա. 27.04.2022
Լուծի՛ր և համառոտագրի՛ր։
Անին 57 էջանոց գրքի 21 էջը կարդաց առաջին օրը, երկրորդ օրը՝ 14 էջը։ Մնացածը կարդած երրորդ օրը։ Քանի՞ էջ կարդաց Անին երրորդ օրը։
I օր-21 էջ
IIօր-14 էջ
III օր-?
Լուծում
57-21-14=22
Պատ.՝22
Արամը կշռում է 35կգ, Արիան՝ 24կգ։ Որքա՞ն է կշռում Տիգրանը, եթե երեք ընկերների զանգվածների գումարը 100 կգ է։
Արամ-35կգ
Արիա-24կգ 100կգ
Տիգրան-?
Լուծում
100-35-24=41
Պատ.՝41
Մարկի մտապահած երեք թվերի գումարը հավասար է 777։ Առաջին թիվը 189 է, երկրոդը 17-ով մեծ է առաջինից։ Ո՞րն է երրորդ թիվը։
I թիվ-189
II թիվ-17-ով մեծ է առաջինից
III թվի-?
Լուծում
189+17=206
777-206-189=382
Պատ.՝382
Առաջին օրը վաճառեցին 345կգ ձմերուկ, երկրորդ օրը՝ 18կգ-ով պակաս, քան առաջին օրը, երրորդ օրը՝ վաճառեցին 3 անգամ քիչ , քան երկրորդ օրը։ Քանի՞ կգ ձմերուկ վաճառվեց երեք օրկում։
I օր-345կգ
II օր-18կգ-ով պակաս քան առաջին օրը
III օր-3 անգամ քիչ քան երկրորդ օրը
Լուծում
345-18=327
327:3=109
345+327+109=781
Պատ.՝ 781
Հաշվի՛ր։
420 ։ 60 + 0 : 50=70+0=70
40 x 90 + 2 x 60=360+120=480
240 : (24 :6) + 50 x50=60+50×50=2500+60=2560
320 : (28: 7 ) + 50 : 50 =80+1=81
(28 + 322) : 7 – 126 .0=350:7-0=50
(314 + 562) : 876 + 126 .1 =876:876+126=126+1=127
(700 – 618) : 9 x 34 =72:9×34=8×34=272
56 x 76= 4256
34 x 12=51480
234 x 600=140400
125 : 5 = 25
109×3 = 327
68 : 4 =17
81 : 3 =27
56 : 4 =14
Մաթեմատիկա
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
456 x 400 =182400
987 x 30 =29610
48 x 6000 =288000
348 x 60 =20880
678 x 700 =474600
640 x 7 =4480
67800 x 5 =3390000
78300 x 6 =469800
69000 x 4 =276000
94600 x 9 =851400
Լուծի՛ր։
Ավտոմեքենան առաջին օրը տեղափոխեց 327կգ միրգ, իսկ երկրորդ օրը՝ 134կգ-ով պակաս։ Քանի՞ կգ միրգ տեղափոխեց ավտոմեքենան այդ երկու օրում։
1.Առաջին օրը-327կգ
2․Եկրորդ օրը-327-134ք
Լուծում
327-134=193
327+193=520
Պատ․՝520
Այգեգործը պահեստավորեց խնձոր , տանձ և դեղձ։ Խնձորը՝ 60կգ-ով ավելի էր դեղձից, տանձը՝40կգ-ով պակաս էր դեղձից։ Քանի՞ կգ միրգ պահեստավորեց այգեգործը , եթե դեղձը 250 կգ էր։
Խնձոր—250+60կգ ավելի դեղձից
Տանձ-250-40կգ պակաս դեղձից
Դեղձ-250կգ
Քանի՞ կգ միրգ-?
Լուծում
250+60=310
250-40=210
250+310+210=770կգ
Պատ․՝770կգ
Աշոտը 6 անգամ փոքր է հայրիկից։ Հայրիկը 22-ով տարով փոքր է պապիկից։ Հաշվի՛ր Աշոտի, հայրիկի, պապիկի տարիքների գումարը, եթե գիտես, որ հայրիկը 36տարեկան է։
Հայրիկը-36։6տարեկան
Աշոտը-6անգամ փոքր հայրիկից
Աշոտ, պապիկը, հայրիկը-?
Լուծում
36։6=6
36+22=58
36+6+58=100
Պատ․՝100
Մաթեմատիկա.13.04.2022
Հաշվի՛ր:
24:2=12
52:4=13
56:4=14
72:6=12
48:4=12
28×36=1008
69×74=5106
97×34=3298
63×87=5481
28×28=784
60010-42672=17338
71000-21486=49514
80506-34679=45827
21006-5417=15589
39210-2846=36364
67019+42672=109691
96217+2986=99203
43653+12477=56130
29506+18563=48069
26975+26975=53950
- Ա. Քառակուսու պարագիծը 124 մմ է: Հաշվի՛ր այդ քառակուսու կողմի երկարությունը:
124:4=31
Բ. Հավասարակողմ եռանկյան պարագիծը 252մմ է: Հաշվի՛ր այդ եռանկյան կողմի երկարությունը:
252:3=84
Մաթեմատիկա.30.03.
1.Աստղանիշը փոխարինի՛ր այնպիսի թվով, որ անհավասարությունը ճիշտ լինի։
7 84 > 764 767 < 7 9 7
278< 279 348 > 347
635 > 543 267 < 315
2.Լրացրո՛ւաղյուսակը։
a | 453 | 637 | 819 | 760 |
b | 123 | 351 | 300 | 78 |
a +b | 576 | 988 | 1119 | 838 |
a-b | 330 | 286 | 519 | 682 |
3.Հաշվի՛ր։
63:3=21
126:3=42
75 : 5 =15
148 : 4 =32
26 : 2 =13
8 x7 x 10=560
9×3 x100=2700
34 x 13 x 100=4420
- Սոնան գնեց 6 լիտր կաթ, որի 1 լիտրն արժե 400 դրամ, և 10 ձու, որի 1 հատն արժե 50 դրամ: Նա վաճառողին տվեց 10.000 դրամանոց մեկ թղթադրամ: Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը նրան:
1լիտր կաթ -400դ
1ձու-50 դ
Լուծում
6×400=2400
10×50=500
2400+500=2900
10.000-2900=7100
Պատասխան՝.7100
Մաթեմատիկա.03.03.2022
20 x 4=80
500 x7= 3500
800 x 8 =6400
30 x 20=600
500 x 40=2000
700 x 40=28000
3000 x 4000=12000000
700 x 600=420000
2000 x 900=1800000
Համեմատի՛ր։
1 x1 ? 1 +1
1<2
4 x 50 ? 50 x 4
200=200
3 x 200 ? 30 . 2
600>60
6 . 100 ? 30 .x 20
600=600
600 : 3 ? 800 : 4
200<400
Մեկ զույգ գուլպա գործելու համար տատիկը օգտագործեց 30մ սպիտակ թել, 20 մ կարմիր թել։ Ընդամենը քանի՞ մետր թել է պետք 5 զույգ գուլպա գործելու համար։
Լուծում
30+20=50
50×5=250
Պատասխան՝.250։
Հաշվի՛ր։
48 : 4 =12
96 : 3=32
124 : 4=31
355: 5 =71
162 : 2 =81
75 : 5 = 15
78 : 3=26
99 : 9 =11
108 : 4 =27
Մաթեմատիկա 16.02.2022
Լուծիր խնդիրները․
1կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 240գ խնձոր, 360գ տանձ և դեղձ: Որքա՞ն դեղձ է օգտագործվել:
1.կգ մրգային աղցան-240գ խնձոր.
360գ տանձ և դեղձ։
Որքա՞ն դեղձ է օգտագործվել:
Դեղձ-?գ
Լուծում
1.240+360=600
- 1000-600=400
Պատասխան՝400գ։
Խանութը ստացավ երկու մեքենա կարտոֆիլ։ Մի մեքենայում կար 420 կգ՞իսկ մյուսում 560 կգ կարտոֆիլ։ Դրանցից 680 կիլոգրամը վաճառվեց։ Որքա՞ն կարտոֆիլ մնաց խանութում։
Առաջին մեքենայում-420կգ
Երկրորդ մեքենայում-560կգ
Լուծում
560+420=980կգ
980-680=300կգ
Պատասխան՝300կգ։
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը
1200 : 300 = 4
2500 : 50 =50
6300 : 90 = 70
42000 : 700 =60
56000 : 80 = 700
3600 : 90 =40
256 x 7 = 1800
200 x 7 =1400
50 x 7+6 x 7=392
3694 x 3 =11082
1420 x 5 =7100
3450 x 4 =13800
2145 x 6 =13810
3748 x 2 =7496
Թվերը գրի՛ր բառերով։
67-Վաթսունյոթ
892-ութ հարյուր իննսուներկու
2345-երկու հազար երեք հարյուր քառասունհինգ
94-իննսունչորս
86-ութսունվեց
9874-իննը հազար ութ հարյուր յոթանասունչորս
35-երեսունհինգ
1165-հազար հարյուր վաթսունհինգ
Մաթեմատիկա
` 1.Լուծի՛ր խնդիրը։
Դպրոցի ճաշարանում կա 20 սեղան և 102 աթոռ: Քանի՞ աթոռ կավելանա, եթե յուրաքանչյուր սեղանի շուրջ դրվի 4 աթոռ:
Կա-20 սեղան և 102 աթոռ
20 սեղանի մոտ- չորս ական աթոռ
Քանի աթող
Լուծում
20.4=80
102-80=22
Պատասխան՝ 22 աթոռ։
2.Գտիր այն թիվը և գունավորի՛ր, որի միավորը 4 է, տասնավորը 2 անգամ մեծ է միավորից, հազարավորը` 8։
7038 3708 4807 7032 8084
3.Գտիր ամենամեծ եռանիշ ու ամենափոքր քառանիշ թվերի գումարից 6-ով մեծ թիվ։
999,1000,
999+1000=1999
1999+6=2005
4.Նշի՛ր այն թիվը, որի գրությունը համապատասխանում է երեք հազար երեսունչորս թվին:
3340 300034 3034 3304
5.Ընտրիր այն թիվը, որը 740-ից մեծ է 20-ով:
760 14800 720 740 20
6.Ո՞ր շարքի թվերն են դասավորված աճման կարգով․գունավորի՛ր։
1, 20, 356, 4044, 5797
1001, 101, 30001, 313
1041, 1040, 1002, 8283
5283, 3222, 230, 219
7.Արտահայտիր րոպեներով:
6ժ= 360ր
9ժ=540 ր
4ժ45ր= 285ր
2ժ15ր= 135ր
120 +15=2ժ 15ր
5ժ12ր= 312ր
7ժ2ր= 422ր
Մաթեմատիկական ռեբուսներ
Մաթեմատիկա
Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
13 | ԱԳ |
1236 | ՌՄԼԶ |
401 | ՆԱ |
3056 | ԳԵԶ |
888 | ԸԸԸ |
9 | Թ |
7313 | ԷԳԷԳ |
9857 | ԹԸԵԷ |
67 | ԵԶ |
608 | ԶԸ |
709 | ԷԹ |
7 | VII |
54 | LIV |
501 | DI |
19 | IIX |
9 | IX |
7 | VII |
14 | IIV |
1550 | IVV |
60 | LX |
67 | VIVII |
80 | VIIX |
Լուծի՛ր խնդիրները՝ օգտվելով գնացուցակից։
Բանջարեղեն | 1կգ-ի արժեքը |
Լոլիկ | 1կգ =100դրամ |
վարունգ | 1կգ = 400դրամ |
կաղամբ | 1կգ =20դրամ |
Էդուարդի մոտ կար 700 դրամ։ Նա խանութից գնեց 3 կգ լոլիկ։ Որքա՞ն գումար մնաց Էդուարդի մոտ։
Լուծում
3.100=300
700-300=400
Նարեկը ուներ 850 դրամ։ Նա խանութից գնեց 2կգ վարունգ։ Որքա՞ն գումար մնաց նարեկի մոտ։
Լուծում
2.400=800
850-800=50
Մարիամը ուներ 430դրամ։ Խանութից գնեց 5 կգ կաղամբ։ Որքա՞ն գումար մնաց Մարիամի մոտ։
Լուծում
20.5=100
430-100=330
Հաշվի՛ր հարմար եղանակով:
450 + 60 + 150 + 40=700
490 + 150 + 110 + 50=1000
480 + 70 + 120 + 10=680
360 – 90 – 60=210
740 – 80 – 40=620
650 – 70 – 250=330
4 ․3 ․ 5=2
2 ․ 9 ․ 5=16
2 ․ 9 ․ 50=61
4 ․ 4 ․ 25=25