Կատարի՛ր բաժանումը։
Բ) 560։10=56
48։10=4.8
323։100=3.23
4146։1000=4.146
Խնդիր 589
Բ) Թիվը պարունակում է 24 հարյուրակ և 15 միավոր։ Ի՞նչ քանորդ և ինչ մնացորդ կստացվի, եթե այդ թիվը բաժանենք 100-ի։ Ո՞րն է այդ թիվը։
Լուծում 24հ.+15մ.=2415 2415։100=24.15
Պատ՝ 24.15
Գ) Թիվը պարունակում է 24 հազարյակ և 15 միավոր։ Ի՞նչ քանորդ և ինչ մնացորդ կստացվի, եթե այդ թիվը բաժանենք 1000-ի։ Ո՞րն է այդ թիվը։
Լուծում 24000+15=24015
24015։1000=24.15
Պատ՛ 24.015
Վարժ 592
Արտահայտի՛ր նշված միավորներով։
Ա) 2մ=200սմ
84մ=8400սմ
60մ=600դմ
5կմ=5000մ
Բ) 8կգ=8000գ
84ց=8400կգ
60տ=60000կգ
52տ=5200ց
Գ)12ժ=720ր
24ր=1440վ
7օր=168ժ
52տարի=5304ամիս
Վարժ 593
ա) Հայկն ունի 1460 դրամ։ Այդ գումարով ամենաշատը քանի պաղպաղակ նա կարող է գներ, եթե 1 պաղպաղակն արժե 60 դրամ։ Այդքան պաղպաղակ գնելուց հետո որքան գումար կմնա նրա մոտ։
1460։60=24. 2
24×60=1440
1460-1440=20
Պատ՝ 20 դրամ
Բ) Անան ունի 2450 դրամ։ Այդ գումարով ամենաշատը քանի՞ վարդ նա կարող է գնել, եթե 1 վարդն արժե 70 դրամ։ Այդքան վարդ գնելուց հետո ո՞րքան վարդ կմնա նրա մոտ։
Լուծում 2450։70=35
35×70=2450
2450-2450=0
Պատ՝ ոչ մի դրամ չի մնում։
Խնդիր 595
Լուծի՛ր խնդիրը՝ հետևելով օրինակին։
Ա) 1կգ երշիկն արժե 2000 դրամ։ Որքան պետք է վճարել՝ այդ երշիկից 300գ գնելու համար։
Լուծու՛մ 2000։1000=2
300×2=600
Պատ՝ 600 դրամ
Բ) 2կգ 500գ երշիկի ձողիկն արժե 5000 դրամ։ Որքան պետք է վճարել՝ այդ երշիկից 200գ գնելու համար։
Լուծու՛մ 5000։1000=5
(5×200)+500=1500
Պատ՝ 1500 դրամ